
Wystawa przygotowana jest przez Aleksandrę Kwolek, Jolantę Zygmunt-Więzik, Aleksandrę Grabarę oraz Annę Lebiocką.
O wystawie i projekcie "Skoczne":
"Słowo wystawa jest zbyt statyczne i nie oddaje do końca idei projektu „Skoczne”. W zamian „zaproszenia na wystawę” odpowiedniejszym wydaje się, że autorki zapraszają nas do rejestracji chwili , analogicznie jak przy użyciu fotograficznej migawki, wykreowanego dynamicznego procesu. Procesu zapoczątkowanego twórczym aktem i ciągle się rozwijającego .
Na początku był chaos i … GLINA – tak twierdzi artystka ceramik Aleksandra Kwolek, autorka prezentowanych rzeźb. Później przyszły zasłyszane słowa, że prawdziwe szczęście to wyskok z uniesionym rękoma do góry. To wystarczyło, aby rozpocząć realizację cyklu rzeźb ceramicznych.
Mimo, że szczęście dotyczy w równej mierze dzieci, kobiet i mężczyzn, chciałam aby rzeźby zawierały moje doświadczenia i były odniesione do mojej osoby; współczesnej, mieszkającej w mieście, szczęśliwej, świadomej kobiety.
Powstałe prace stały się prapoczątkiem, swoistym „big-bangiem” projektu „SKOCZNE”. Aktualny stan projektu nie był planowany, rozwija się dynamicznie, ewoluuje w sposób zaskakujący dla poszerzającej się grupy uczestniczek. Jedyną, pewna i zauważalną cechą projektu jest jego rozwój. „Skoczne” są dowodem na inspirującą rolę artysty i jego dzieła. Są też swoistym hołdem składanym sztuce, jej koniecznej obecności w naszym życiu między innymi po to by być szczęśliwym.
Skoczne to też współautorki wystawy.
Aleksandra Grabara oraz Anna Lebiocka, architektki i dizajnerki są autorkami aranżacji projektu w Galerii. Wystawa pomyślana jako podróż po miejskich przestrzeniach jest pełna ich autorskich pomysłów, jest interaktywna i multimedialna . Aranżacja podkreśla cechy projektu wykorzystując stale obecny i charakterystyczny dla projektu efekt synergii. Artystycznych wrażeń dostarczą różnorodnie prezentowane fotografie, których autorką jest Jolanta Zygmunt-Więzik. Fotografie szczęśliwych kobiet w miejskim plenerze Gliwic zrealizowane podczas trzech sesji: letniej, jesiennej i zimowej urzekają kolorem, kadrem oraz delikatnością ujęcia. Zdjęcia początkowo pomyślane jako dokumentacja robocza do projektu stały się dopełniającą ale też dzięki talentowi autorki autonomiczną fotograficzną wizją artystyczną.
Wystawa zrealizowana i przygotowana jest w całości przez kobiety.
Świadomie realizuje przesłanie sztuki pozytywnej mającej wyzwalać pozytywną wibrację. Ale też w sposób nie zamierzony, wręcz podświadomy wpisuje się w współczesny nurt sztuki dotyczącej kategorii gender, dając swój osobisty głos w debacie na temat ról społecznych i płci.
Gender określone jako płeć kulturowa zaznacza się w sztuce i staje się wręcz modna po roku 1989, okresie przełomu politycznego i kulturowego, dając impuls do rozważań o miejscu płci w kulturze.
Artyści tworzący w odniesieniu do problematyki gender generalnie starają się udowodnić sztuczność tradycyjnych podziałów oraz starają się zmienić patriarchalny model obowiązujący dotychczas w sztuce.
„Skoczne” w tej dyskusji sugerują, że nie ma sensu odrzucać wzorców kulturowych istniejących w świadomości masowej od zawsze, że można odnieść się do świata przez pryzmat swej seksualności tej fizycznej i tej kulturowej świadomie i twórczo.
Dobrze się składa, że Galeria M(pi)k włącza gliwiczan do tej ważnej i będącej na czasie dyskusji.
Chętni, będą mogli skonfrontować głos gliwickich artystek już 19 marca na wystawie „Gender Check” w warszawskiej Zachęcie zapowiadanej jako najważniejsze wydarzenie kulturalne w tym roku w kraju .
Słowu „skocznej” odpowiadają synonimy: chwacka, chybka, chyża, dziarska, pełna werwy, prędka, rącza, zwinna, żwawa, żywotna. Jeżeli identyfikujących się ze słowem „skoczna” musisz koniecznie odwiedzić tą wystawę. Skoczne to też wystawa dla mężczyzn, mężczyzn kochających kobiety."
Sylwetki autorek:
ALEKSANDRA KWOLEK

Absolwentka ASP we Wrocławiu z 1987 Wydziału Ceramiki I Szkła. Dyplom z zakresu ceramiki użytkowej w pracowni prof. Haliny Olech, z zakresu ceramiki unikatowej w pracowni prof. Ireny Lipskiej Zworskiej, aneks z malarstwa w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego.
Mieszka i tworzy w Gliwicach. Od 20 lat prowadzi pracownię ceramiczną realizując własne projekty artystyczne. Współpracuje z WTZ „UNIKAT” w Katowicach oraz jest zaangażowana w projekt Akademii Weekendowej przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2005 roku założyła Stowarzyszenia Forum Ceramików (www.cuforum.pl), którego jest prezesem. Prowadzi warsztaty artystyczne w Pracowni Rzeźby i Ceramiki w Gliwicach( www.s.cuforum.pl).
Pierwsze realizacje to ceramika użytkowa: naczynia, kubki, miski, donice, talerze. Tworzy ceramiczne formy rzeźbiarskie. Autorka cykli rzeźbiarskich „Żywioły" (1997-99); „Głowy" (2000); „Warzywnik ceramiczny" (2001-03); „Afrodyzjaki"( 2005), „Kamienie Milowe", „Kamienie Przydrożne"(2006-2007), ”SHIBUI”( 2009) oraz „Skoczne” (2008 – 2010).
ALEKSANDRA (DREDOWA) GRABARA

- architekt ze słabością do manualnych prac ceramiczno-mozaikowych, współzałożycielka stowarzyszenia kuklok (www.kuklok.pl) , członek stowarzyszenia forum ceramików (www.s.cuforum.pl), rodowita bytomianka, wielbicielka lokalnych przestrzeni, wymykająca się czasem ze śląskiego industrialu aby poczuć smak i zapach wielkiego świata, aktywny poszukiwacz inspirujących form i faktur, zarówno w przestrzeniach miejskich jak i wysoko ponad poziomem morza
ANNA LEBIOCKA

Pochodzi z Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jest architektem. W Gliwicach ukończyła Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w 2007 r. i obecnie mieszka. Praktykowała w biurach w Polsce i zagranicą, z czego za swój największy sukces uważa współpracę z londyńskim biurem Andy Martin Associates, AMA. Od 2008 r. prowadzi własną pracownię projektową 'tuba architekci' (www.tubaarchitekci.pl), w której powstał projekt wypoczynkowego osiedla jurajskiego 'Góra Natura' w Siamoszycach.
Jest fanką twórczości Bertolucciego i Amosa Oza oraz historii wojen krzyżowych i Saladyna. W przyszłości planuje mieć własną winnicę na Jurze i stadko królików.
JOLANTA ZYGMUNT-WIĘZIK

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Z zamiłowania fotograf. Od 1999 r. mieszka w Gliwicach. Od 2003 r. należy do Gliwickiej Grupy Fotograficznej „Precel” (www.precel.pl). Uczestniczy w wielu pokazach, wystawach fotograficznych grupy. Od 2007 r. koordynuje cykliczne comiesięczne pokazy fotografii w Klubie Muzycznym "4art" w Gliwicach. Ma na swoim koncie kilka wystaw autorskich o tematyce dziecięcej. Od 2007 r. zajmuje się fotografią zawodowo pod szyldem własnej firmy Foto-Hollanda (www.foto-hollanda.pl). Pierwsza, i do dziś trwająca, fascynacja fotograficzna to portret, szczególnie portret dziecka. Portretowanie ludzi traktuje jak wyzwanie, trudne ale i interesujące, dające wiele satysfakcji.
Oooo, GRATULUJĘ!!! :)
OdpowiedzUsuńNie omieszkam skorzystać z zaproszenia! pzdr
Pendem przybemdem :)
OdpowiedzUsuń