Małgosia Burzka-Janik (pomysłodawca i organizator konferencji, na jej barkach spoczywało skoordynowanie całości przedsięwzięcia, zaproszenie wszystkich znamienitych gości, redagowanie i czuwanie nad szatą graficzną materiałów konferencyjnych itd), jest przykładem osoby ogromnie oddanej pracy naukowej i działającej z wielką pasją i determinacją. Ma tytuł naukowy dr literatury. Jest osobą o wielkiej wrażliwości i niech nie myli to, że jest filigranową kobietą bo jest w niej tyle siły, że można by obdzielić wiele osób. Jestem pełna podziwu dla niej i tego co robi łącząc pracę i pasję z życiem rodzinnym. Ma wspaniałą rodzinę, wychowuje dwie córeczki. :) Zorganizowanie tej konferencji naukowej było jej marzeniem i udało się! :) Pamiętam nasze spotkanie sprzed roku, kiedy konferencja była dopiero w planach. Ta iskra w ochach Małgosi, radość z tego, że urzeczywistnia się coś co niedawno było w sferze marzeń. Mam szczęście do ludzi i to, że spotkałam Małgosię nie było na pewno przypadkiem. :) Poza współpracą przy kwietniowej konferencji spotkałyśmy się już kilka razy fotograficznie przy realizacji sesji rodzinnych z Bogienką i Mają (jej córeczkami) w niesamowitych aranżacjach, które razem współtworzyłyśmy :)
Poniżej zamieszczam sprawozdanie z konferencji autorstwa Łukasz Karkoszka "Krasiński bez tajemnic" i cześć materiału zdjęciowego mojego autorstwa.
"W dniach 22-23 kwietnia w Pałacu w Rybnej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat „Zygmunt Krasiński w kontekstach literacko-kulturowych dawnych i współczesnych”. Sympozjum było pierwszym w historii powiatu tarnogórskiego spotkaniem tak wybitnej klasy literaturoznawców. Do Rybnej zjechało ponad trzydziestu naukowców – pracowników ośrodków akademickich z całej Polski, a także z zagranicy, w tym z Uniwersytetu Paryskiego de Paris-Sorbonne, Uniwersytetu „L’Orientale” w Neapolu i Uniwersytetu degli Studi w Mediolanie. Na inauguracyjne obrady plenarne gości zaprosiła prof. Alina Kowalczykowa z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przewodnicząca Komitetu Naukowego. Pierwszy referat, poświęcony obrazowi Neapolu w twórczości Krasińskiego, wygłosił prof. Andrea De Carlo z Uniwersytetu w Neapolu. W trakcie dwudniowych obrad, kilkunastu wybitnych znawców literatury romantycznej przeprowadziło „wiwisekcję” dzieł Krasińskiego, według najnowszych metod badawczych, rzucających nowe światło na twórczość tego jednego z najważniejszych twórców epoki romantyzmu. Naukowcy zajęli się m.in. biografią i geografią literacką autora, zbadali wpływy kultury zachodniej i wschodniej Europy na jego dzieła, szukali nawiązań do literatury, sztuki, muzyki i kultury minionych epok. Nie zabrakło także porównania dzieł autora „Nie-Boskiej komedii” do twórczości pozostałych romantycznych wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Literaturoznawcy podjęli również refleksję nad obecnością twórczości Krasińskiego we współczesnej kulturze polskiej, nie tylko jako lektury szkolnej, ale także jako źródła inspiracji współczesnych twórców. Owocem konferencyjnych obrad będzie monografia zbiorowa, która wydana zostanie w 2017 roku. Organizatorami konferencji byli: Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza: Oddziały w Opolu i Katowicach., Katedra Badań Filologicznych „Wschód-Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku i Pałac w Rybnej. Naukowe spotkanie odbywało się pod honorowym patronatem Starosty Tarnogórskiego."
Na zdjęciu Małgosia Burzka-Janik.













































Brak komentarzy :
Prześlij komentarz